Home Etkinlikler - Urla Cooking Class Atölye ŞEF DİLEK YETKİNER İLE ANNEANNEMİN URLA MUTFAĞI/27 Kasım

ŞEF DİLEK YETKİNER İLE ANNEANNEMİN URLA MUTFAĞI/27 Kasım

27 Kasım 2021 Cumartesi – Şef Dilek Yetkiner İle Anneannemin Urla Mutfağı Atölyesi’nde buluşmaya var mısınız?

Ege Mutfağı Eğitmen Şefi Dilek Yetkiner 1995 yılında Ege Üniversitesi Gıda Bölümü’nden mezun oldu. 15 yıl Özgörkey Feast Gıda’da ARGE danışmanlığı yaptı. 2007 yılında profesyonel aşçılık ve yemek stilistliği eğitimleri aldı. Urla ve Alaçatı’da birçok işletmede görev aldıktan sonra mutfak koordinatörlüğü ve menü danışmanlığı görevini sürdürmekle beraber Ege ve Mübadele mutfağı üzerine yemek dergileri ve kitaplar için çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Dilek şef, Mübadele’de Girit’ten gelip Urla ya yerleşen Çipli Ailesi’nin 4. kuşak torunu. Onu mutfakla tanıştıran Giritli Anneannesi Sıdıka Hanım’dan aldığı ilham ile Urla’nın en geleneksel tariflerini günümüze taşıyan bölgemizin kıymetli bir şefidir.

Dilek Yetkiner: “Anneannemin Urla’daki bağ evinde geçen çocukluk yıllarım onun her yaz yeniden yaptığı çamur fırında, odun ateşinde pişirdiği lezzetli yemekleri öğrenerek geçti. En büyük şansım bu tarifleri birebir kendisinden öğrenmek oldu.

Eski Urla Mutfağını, Ege ve Girit yemeklerini anlatmak ve yeni nesillere aktarmak için kurguladığımız bu atölyenin menüsü ise şöyle:

-Tortu Kaymaklı Otlu Pilav : Tortu yapımını öğrenerek yeni çıkan yabani otları tanıyarak kullanım alanları hakkında bilgiler edineceğiz.

-Çalkama: Urla’nın meşhur Otlu Fırın “böreği” Ama hamur ve yufkasız ve bol otlu!…

-Sinkonta: Sonbaharın yıldız sebzesi balkabağını bir de Urlalı gibi yemeğe var mısınız?

Yemek Atölyemiz: Hiç Zeytinyağlarının üretim alanında gerçekleşecek olduğu için taze erken hasat zeytinyağı tadımı ve tadım hakkında ipuçları da etkinliğimize renk katacak.

Katılım 12 kişiyle sınırlı olup minimum 8 kişiye ulaştığında atölyemiz gerçekleştirilecektir.

 

 

 

 

 

Organik Sızma Zeytinyağı 500 ML Beyaz
Organik Sızma Zeytinyağı 500 ML Siyah

Tarih

Kas 27 2021
Geçmiş

Zaman

10:30 am - 3:00 pm

Maliyet

650.00₺

Yer

Urla Cooking Class
Bademler Köyü, Urla
Kategori
QR Code