Biz Kimiz?

Hiç, Urla’da 60.000 zeytin ağacına sahip ormanı ile gıdanın geleceğini ormandan tabağa bir bütün olarak gastronomi deneyimi ile tasarlıyor. Hiç, markaları Hiç Zeytin Ormanı, Hiç Zeytinyağı, Hiç Lokanta, Hiç Seramik, Hiç Dükkan ve Urla Cooking Class ile geleceğin gıdası ve bölgenin geleceği için çalışan bir ekosistem. Hiç; Urla’ya gastronomik bir seyahat için gerçek bir sebep!

http://www.hicurla.com

zeytinormanı
_ATS5190

Hiç Zeytin Ormanı:
Urla’nın en büyük Organik Tarım Vahası

Urla’nın bakir doğasının bir yansıması olan Organik Hiç Zeytin Ormanı, 60.000 zeytin ağacının oluşturduğu ormanın mahsulü zeytin, zeytinyağı, altın otu, karabaş otu, dağ çileği ve onlarca organik sertifikalı bitkiyi banrındıran bölgenin en büyük tarım vahası. Sürdürülebilir Tarım gereği güneş enerjisi ile beslenen zeytinlerimiz 2400 dönüm orman içerisinde Urla’nın doğal florası içerisinde zeytinyağımıza tüm meyvemsiliği ve yüksel polifenolü vermekte.

Hiç, doğadan toplayıcılık ile ormandan tabağa taşıdığımız katma değerli çeşit çeşit ürünü Hiç Lokanta’da, Hiç Seramik’in özel koleksiyonu ile sizlere sunuyoruz. Restoranının yanı sıra, ormanı şehre taşımak isteyenler için Hiç Dükkan ile evlere hizmet veriyoruz. Birbiri ile bağlantılı üretimlerimiz ile bölgede örnek bir mikro-ekonomik model yaratırken, teruarımızın sunduğu çeşitliliği geleceğe taşıyarak Urla’da gastro turizmin öncü isimleri arasında konumlanıyoruz.

http://www.hicurla.com/zeytin-ormanimiz/

hic lokanta restaurant
ATS_1576

Hiç Lokanta:
Ormandan Tabağa Bir Urla Restoranı

2018 yılında açılan Hiç Lokanta ile 160 yıllık tarihi taş bina, modern bir mimari anlayışla uygulanan uzun ve incelikli bir restorasyon sonucu yeniden Urla’ya kazandırıldı.

Urla’da dünya vizyonuna sahip ve doğadan toplayıcılık yapan restoranların Türkiye’deki en doğru örneklerinden olan Hiç Lokanta, ormanın zenginliğini tabağa taşıma anlayışı ile ormandan edindiği taptaze otları, taze baharatları, balı, zeytini, zeytinyağını ve ormanın sunduğu tüm doğal ve organik ürünleri Urla’nın geleneksel yemeklerinde kullanarak gerçek bir lezzet deneyimi sunuyor. Geniş şarap kavında bölge şarap üreticilerinin ürünlerine yer vererek yerel üretimi de destekliyor.

Kuvvetli mutfak teknolojisi ile menüde mevsimselliğe ve yerelliğe önem vererek Yeni Urla mutfağını sahipleniyor. Katkısız, işlenmemiş, iyi ve temiz gıda tüketmeyi esas alan mutfağında sadece ormanın ürünlerini kullanmakla kalmıyor, ekmeğinden sosuna, reçelinden kuru etine kadar kendi ürünlerini kendileri üretiyor.

http://www.hicurla.com/hic-lokanta/

zeytinyagı
IMG_4378_2

Hiç Zeytinyağı:
Urla Zeytinyağının En Yalın Hali

Hiç, zeytin ormanındaki 60.000 zeytin ağacının meyvesini üst teknoloji ile Urla’nın teruarındaki lezzetle yansıtıyor. İtalya’da 5 yıllık eğitimini tamamlayarak uzman tadımcı ve panelist olan Hiç’in kurucusu Duygu Özerson Elakdar, kendi ekibi ile doğanın ritmine saygı duyarak zeytinlerini organik olarak yetiştiriyor, tek tek elle hasat ediyor, kendi sıkımhanesinde soğuk sıkım işleyip, filtreleyerek zeytinyağını butik üretim ile elle üretilen tasarım şişelerinde sunuyor. Tek bir zeytin ormanına ait zeytinlerin, ormana 10 dakika uzaklıktaki Hiç Zeytin Ormanı İşliği’nde toplandığı gün işlenmesi, polifenolün yüksekliğini ve yüksek meyvemsiliği sağlıyor.  Urla Cooking Class, Urla Bademler Köyü’nde bulunan Zeytin İşliği’nin içerisinde bulunmaktadır. Bu sayede katılımcılar, yıl boyunca süregelen üretimin tüm süreçlerine de tanıklık etme fırsatı bulmaktadır.

dukkan
hic-dukkan-foto

Hiç Dükkan:
Urla’yı Evinize Getiren Dükkan

Hiç Dükkan, yereli en yalın hali ile şehre taşıyan ve evimize Urla’yı getiren bir dükkan. Doğayı ve insanı aynı anda düşünen bir ekosistem olan Hiç’in zeytin ormanının armağanı olan ürünlerini Urla’daki Hiç Lokanta içinde yer alan Hiç Dükkan’da veya Hiç’in websitesinde : www.hicoliveoil.com ’da bulabilirsiniz.

seramik
_ATS3229

Hiç Seramik:
Urla’da Zeytinden Gıda Tasarımına Yolculuk

Hiç Seramik, zeytin ormanından başlayıp, gıda tasarımına uzanan bir yolculuğun eseri. Her biri özgün olan seramik koleksiyonu emek, tasarım ve kalitenin birleşimini yansıtıyor. Hiç Seramik, zeytinyağı deneyimini eşsiz ve zamansız kılarken tarihte Urla’da üretilip seramiklerde saklanıp dünyaya ihraç edilen zeytinyağının hikayesini günümüze yaşıyor.

Merak edenlere Instagram hesabımız: hicceramics

http://www.hicurla.com/hic-seramik/