BAHRİYE İPLİKÇİ İLE EGE’NİN OTLARI

Son yıllarda dünyanın gözdesi haline gelen Urla’da unutulmuş değerler de birer birer yeniden hatırlanıp, hak ettikleri değere kavuşturuluyor. Bunlardan bir tanesi de Urla ve çevresinde yetişen, mutfakların şifa ve lezzet dağıtan otları…

Bahriye İplikçi bu otları “Annemin Ot Sepeti” adlı kitabında ölümsüzleştirmiş bir Urla Sevdalısı.

Bahriye Hanım Urla’da baharın habercisi otların süregelen döngüsünü şu sözlerle anlatıyor: “Karaburun, Çeşme, Seferihisar ve Urla’da “Sanatçı Doğa” iş başında. Önce ballıbabayla mora, pembeye boyar her yeri. Sonra karahindiba ve hardal otunun çiçekleri ile sarıya. Sonra her yer papatya ile bembeyaz olur. Daha sonra gelincikler ile kırmızıya, en sonunda keçimemesi, sığır kulağı ve acımık ile maviye boyar doğayı. Hele acımık namı diğer radika, doğanın mavi boncuğudur o!

Öyle güzel ki bu “ot” dediğimiz şey: Cömertçe, sessizce, sunar bize nimetlerini, lezzetlerini. Doyamadık onları pişirmeye.  Kavurduk. Börek yaptık. Yemek yaptık. Sarma yaptık. Hiç israf etmedik onları. Ne kökünü, ne dalını, ne yaprağını, ne de çiçeğini. Yapraklarından sarma yaptığımız gibi, çiçeklerinden de yaptık. Doğa; usta bir sanatçı gibi, tencerelerimize lezzet resmi yaptı rengarenk. Pirinç ile buluşan yapraklar ve çiçekler, ebegümeci, labada ile yemyeşil, kabak çiçekleri ile sapsarı, gülhatmi çiçekleri ile pespembe, sarma oldu tabaklarda. Harika sofralar hazırladık onlarla. Siz dostları mutlu etmek için!”

Ege Otları Atölyelerinde biz de bu döngüyü takip ediyor ve değişen doğanın renklerinden sizlerle her seferinde farklı otlardan önce derinlemesine otu tanıyor sonra da şefimiz eşliğinde değişik geleneksel tarifler deniyoruz.

Urla’da Mart Dokuzu Baharın Gelişini kutlarız. Urlamızın Geleneksel Ot Şenliği de bu hafta Doğal Sofra Urla Topluluğu öncülüğünde kutlanır.

Bu atölyemizde başrol oyuncumuz “Gelincik Otu” kendine has rahiyası ve narin dokusuyla erken bahar vakti Urla ot yemeklerinin prensesi olan gelincik tanışmak ve kardeş otlar ile değişik tarifler denemek için atölyemize katılın!

Katılım: min.8 – max. 12 kişi

https://www.youtube.com/watch?v=rO-rFl2-B-M

 

 

 

Tarih

Mar 09 2021

Zaman

1:00 pm - 3:30 pm

Maliyet

350 TL

Yer

Urla Cooking Class
Bademler Köyü, Urla
QR Code

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sign in

close

Scroll To Top