Home Etkinlikler - Urla Cooking Class Hasat Turları BAHRİYE İPLİKÇİ İLE YENİLEBİLEN URLA OTLARI HASADI

BAHRİYE İPLİKÇİ İLE YENİLEBİLEN URLA OTLARI HASADI

Günümüzde doğaya ve doğala dönüş artık hepimizin merceğindeyken Urla’da organik Hiç Zeytin Ormanı’nın bakir doğasındaki yenilebilen otları tanımaya var mısınız?

Urla’nın geleneksel mutfağının şifa ve lezzet dağıtan otları Urla’da “Mart Dokuzu Şenlikleri” adı altında baharın gelişi ile kutlanır. Urla’mızın Geleneksel Mutfağının baş tacı olan otlarımızı beraberce tanıyacağımız hem teorik hem de pratik bilgilerle dolu bir deneyime davet ediyoruz sizleri…

Bahriye İplikçi bu otları yazdığı “Annemin Ot Sepeti” adlı kitabında ölümsüzleştirmiş bir Urla Sevdalısı.

Bahriye Hanım Urla’da baharın habercisi otların süregelen döngüsünü şu sözlerle anlatıyor: “Karaburun, Çeşme, Seferihisar ve Urla’da “Sanatçı Doğa” iş başında. Önce ballıbabayla mora, pembeye boyar her yeri. Sonra karahindiba ve hardal otunun çiçekleri ile sarıya. Sonra her yer papatya ile bembeyaz olur. Daha sonra gelincikler ile kırmızıya, en sonunda keçimemesi, sığır kulağı ve acımık ile maviye boyar doğayı. Hele acımık namı diğer radika, doğanın mavi boncuğudur o!

Öyle güzel ki bu “ot” dediğimiz şey: Cömertçe, sessizce, sunar bize nimetlerini, lezzetlerini. Doyamadık onları pişirmeye.  Kavurduk. Börek yaptık. Yemek yaptık. Sarma yaptık. Hiç israf etmedik onları. Ne kökünü, ne dalını, ne yaprağını, ne de çiçeğini. Yapraklarından sarma yaptığımız gibi, çiçeklerinden de yaptık. Doğa; usta bir sanatçı gibi, tencerelerimize lezzet resmi yaptı rengarenk. Pirinç ile buluşan yapraklar ve çiçekler, ebegümeci, labada ile yemyeşil, kabak çiçekleri ile sapsarı, gülhatmi çiçekleri ile pespembe, sarma oldu tabaklarda. Harika sofralar hazırladık onlarla. Siz dostları mutlu etmek için!”

 

Urla’nın Otları Atölyelerinde biz de bu döngüyü takip ediyor ve değişen doğanın renklerinden sizlerle her seferinde farklı otlardan önce derinlemesine otları tanıyor sonra da kendi toplayacağımız otlarla ormanda kuracağımız piknik sofrasında beraber pişirerek afiyetle yiyoruz.

Bu atölyemizde, Kuzu Kulağı, Mis Otu, Göbek Otu, İğnelik, Havuç Otu, Çiriş otu, Kara Hindiba, Dağ Marulu ve yolumuz üzerinde karşımıza çıkan daha nice güzellikler olacak.

PROGRAM:

10:45 –  11:00 :Bademler Köyü’nde bulunan Urla Cooking Class’ta buluşma ve Hiç Zeytin Ormanı’na doğru yola çıkma.

11:15 – 13:00 : Orman’da heybelerimiz yenilebilen Urla otlarıyla dolduruyoruz.

13:00 – 15:00 : Piknik alanına varış. Kendi salatamızı yapıyoruz. Bir yandan da otlu yumurtalar ve karabaş lavantası çaylarımızı hazırlıyor ve doğanın içerişinde Bahriye İplikçi’nin vereceği tarifler eşliğinde pikniğin tadını çıkarıyoruz.

15:15 : Urla Cooking Class’a dönüş ve vedalaşma

 

*“Hiç Urla” marka kurucusu, zeytinyağı panelisti Duygu Özerson Elakdar program boyunca misafirlerimize eşlik edecektir.

* Katılımcılara otlar ile ilgili bilgilendirici yazılı materyaller ve katılım sertifikası verilecektir.

Katılım: min.10 – max. 18 kişi

Fiyat: 450 TL

 

 

Sold out!
Organik Sızma Zeytinyağı 500 ML Beyaz
Organik Sızma Zeytinyağı 500 ML Siyah

Tarih

Nis 24 2021
Geçmiş

Zaman

10:45 am - 3:15 pm

Maliyet

450.00₺

Yer

Hiç Zeytin Ormanı
Bademler Köyü, Urla
Kategori
QR Code